Ландшафтний заказник місцевого значення «Самсонівська заводь»

Район:

Оголошений рішеннями Луганської обласної ради народних депутатів № 5/9 від 24 лютого 1995 р. та від 24 лютого 2012 р. № 10/64. Розташування: Білокуракинський район, с. Самсонівка. Площа — 505,8888 га. На момент створення в 1995 році його площа складала 310 га. У 2012 році рішенням Луганської обласної ради збільшена площа ландшафтного заказника «Самсонівська заводь» на 195,8888 га за рахунок включення прилеглих ділянок природної рослинності, які представляють значну природоохоронну цінність та представлені лучними, степовими та лісовими рослинними комплексами.

Заказник охороняє витоки річки Козинки — притоки р. Білої, котра впадає в р. Айдар. Репрезентує типовий лісостеповий ландшафт південних відрогів Середньоруської височини за участю антропогенних комплексів з багатим рослинним і тваринним світом, що потребує збереження і відновлення. На схилах долини річки добре збереглися різнотравно-типчаково-ковилові степи та їх петрофітні варіанти з великою кількістю рослин, занесених до Червоної книги України. Це ковила волосиста, шафран сітчастий, сон лучний, тюльпан змієлистий, тюльпан Шренка, півонія тонколиста.

У витоках річки Козинки представлені водно-болотні угіддя площею 20,0 га з рослинністю із чагарникових верб, осоки, комишу та рогозу. У центрі заказника знаходиться штучне водоймище площею 100,0 га. До водоймища примикають три лісових масиви — ліси Довгий, Черемховий і Дібровний, які розташовані в яружно-балкових системах. У Дібровному і Довгому лісах головними породами є дуб звичайний і клен татарський, Черемховий ліс утворений осикою з домішкою ясену високого. Загальна площа лісів становить 84,0 га. У трав’яному покриві зростають види з Червоної книги України — тюльпан дібровний та рябчик руський. Водно-болотні угіддя є місцем існування різноманітної водно-болотної орнітофауни — чапель, куликів, мартинів, лебідя-кликуна, качок. У байрачному лісі і на болотах зустрічається свиня дика.

(Джерело: Природно-заповідний фонд Луганської області // О.А. Арапов (заг. ред.), Т.B. Сова, О.А. Cавенко, В.Б. Фєрєнц, Н.У. Кравець, Л.Л. Зятьков, Л.О. Морозова. Довідник. — 3-е вид., доп. і перероб. — Луганськ: «Луганська правда», 2013. — 224 с.)

За результатами аналізу ландшафтного складу ПЗФ Луганської області, проведеної Г.Коломицевим, О.Василюком та І.Балашовим у 2012 році, було встановлено співвідношення площі основних типів ландшафтів для частини заповідних територій області (О. Василюк, І. Балашов, М. Кривохижа, Г. Коломицев. Ландшафтний склад природно-заповідного фонду Луганської області // Заповідна справа в Україні. Том 18. Вип. 1-2. 2012). Для даної території виявлене наступне співвідношення:
-степи – 43%
-умовно природні ліси – 8%
-штучні ліси – 6%
-водойми – 21%
-орні землі – 22%

Фото



Оноволено:

Новини Луганщини

FeedWind

Новини України

FeedWind