Ландшафтний заказник місцевого значення “Чернинський”

Район:

Ландшафтний заказник «Чернинський» площею 3134,3 га знаходиться в Вишгородському районі, в адміністративних межах Сувидської сільської ради. Був створений рішенням 35 сесії Київської обласної ради V скликання від 21.10.2010р.

Територія заказника являє собою лісовий масив в міжріччі Дніпра та Десни. Флора масиву є досить багатою та різноманітною, що обумовлене різноманітністю екотопів. Основними типами рослинності проектованого заказника є болотяна та лісова. Суто болотяна флора представлена такими видами, як півники болотяні, вербозілля звичайне, плакун верболистий. На вологих затоплюваних ділянках зростають самосил часниковий та сідач конопляний.

Основну частину площі проектованого заказника складають комплекси заплавного лісу. В його деревостанах зустрічається також рідкісна верба розмаринолиста. В трав’яному ярусі таких лісів зустрічаються суниці лісові, дзвоники персиколисті, хвилівник звичайний та конвалія травнева. Лісова рослинність характеризується поєднанням соснових, мішаних та справжніх листяних лісів. Останні, що сформовані дубом, грабом, липою та кленом гостролистим, мають особливу цінність, як і зростаюча в трав’яному ярусі цих лісів
неморальна рослинність, в складі якої виявлено рослини, занесені до Червоної книги України: ведмежу цибулю та орхідею – коручку чемерникову.

Відповідно до різних типів рослинних комплексів різноманітним є і тваринний світ вказаної території.

Територія заказника є середовищем існування комах, занесених до Червоної книги України: стрічкарки блакитної, джмеля яскравого, махаона, вусача мускусного та ін. Територію об’єкту населяє 9 видів амфібій. З них деревна жаба, тритон гребінчастий та джерелянка охороняються міжнародною Червоною книгою, а часничниця, зелена ропуха та гостроморда жаба – Бернською конвенцією.

Найбільш численною групою тварин на вказаній території є птахи, значна кількість видів яких є рідкісними або зникаючими. Взимку можна зустріти сову болотяну. Багатство дрібних птахів приваблює на полювання великих хижаків: великого та малого яструбів, канюка звичайного та зимняка. Усі перелічені вище птахи охороняються Бернською конвенцією. Територія проектованого заказника має важливе значення для «червонокнижних» птахів – чорного лелеки та сірого журавля.

Статті про територію ПЗФ:
Андрій Плига. Паперовий заказник.
Андрій Плига. Болото – казка, болото Видра

Результати обстеження



“Нами було підготовлено наукове обґрунтування створення лісового заказника «Черненський» на Київщині, в Дніпровсько-Деснянському міжріччі.  Там, в лісах навколо болота Видра, зберігся унікальний дикий світ, населений рідкісними рослинами і тваринами з Червоної книги. Головний фактор, що сприяє зникненню цих видів – саме вирубка, що позбавляє лісових рослин і тварин місця для існування.  І в обґрунтуванні ми зазначили необхідність заборони рубок на території заказника. І врешті решт, 21 жовтня 2010 року на сесії Київської обладміністрації було винесено рішення про створення на території Вищедубечанського лісгоспу нашого заказника «Черненський» площею 3134 га! Це була наша маленька перемога – 30 квадратних кілометрів заповідного лісу!

Але ми не знали охоронний режим, затверджений в заказнику. І у відповідь на наш запит до обласного держуправління екології ми отримали копію охоронної грамоти заказника «Черненський», в якій ні слова не було сказано ні про заборону рубок головного користування, ні про заборону санітарних рубок! Так, в охоронній грамоті йдеться про заборону проведення меліоративних робіт, про заборону забудови території та про інші без сумніву корисні та правильні заборони, але – панове! – головна причина зникнення багатьох лісових видів – це саме промислові та санітарні вирубки! Таким чином заказник, що мав бути порятунком для рідкісних видів, став пустою формальністю! Якою прикриватимуться лісники, звітуючи в офіційних документах про їхню турботу до природи, про збільшення площі природно-заповідного фонду і т.д.  І тим самим підвищуючи свій авторитет в очах багатьох людей, які не знають нюанси, та домагаючись змоги отримати міжнародну сертифікацію і отримати ширший вихід на міжнародні  ринки!”

Андрій Плига. Паперовий заказник.

***

У 2015 році Андрій Плига провів обстеження рубок в об’єкті з часу його створення і до 2014 року. На території заказника “Черненський”  виявлені рубки площею   5,7   га.

http://texty.org.ua/pg/news/editorial/read/59939/

http://texty.org.ua/pg/article/textynewseditor/read/59871/

Фото



Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind