Геологічна памятка природи місцевого значення «Відслонення богуславських гранітів»

Район:

Пам’ятка розташовується у м. Богуслав та займає площу в 4 га. Створена рішенням 16 сесії 21 скликання від 10.03.1994р. Знаходиться у підпорядкуванні Богуславської міської ради.

На обох берегах та в руслі ріки Рось виходять гранітні скелі заввишки до 10 м. Відслонення є стратотипом богуславських гранітів звенигородського комплексу архейського віку. Граніти світло-сірі середньозернисті з великою кількістю порфіробластів (розміром до 1,5 см) світло-сірого польового шпату. В деяких місцях вони прорвані звивистими жилами пегматиту (потужністю до 0,5 м).

(Джерело: Борейко В.Є., Мельник В.І., Грищенко В.М., Листопад О.Г. Гордість заповідної Київщини. Серія: Охорона дикої природи. Вип.4. К.: Київський еколого-культурний центр. -1997.)

Геологічний опис:

По берегах р. Рось, в м. Богуслав на протязі 1,5 км у вигляді екзотичних скель висотою 10-12 м та брил відслонюються граніти богуславські уманського комплексу палеопротерозойського віку.
Граніти сірі, світло-сірі, біотитові, порфіровидні, середньозернисті. Серед гранітів зустрічаються жили рожево-сірих пегматоїдних гранітів. Граніти розробляються у кар’єрі біля с. Мисайлівка, де добувають великі блоки та облицювальні камені, а також на бут та щебінь двома великими кар’єрами нижче міста. Граніти з цих кар’єрів є петротипом богуславських порфіровидних гранітів.

(Геологічні пам’ятки України.  – т.4. / В.П.Безвинний, С.В.Білецький, О.В.Бобров.; за ред. В.І.Калініна, Д.С.Гурського. – Львів: ЗУКЦ, 2011 – 280 с.)

Результати обстеження



Обстеження проведене 23.06.2012

Об’єкт знаходиться в самому центрі м.Богуслав. Вся геологічна пам’ятка природи «Відслонення богуславських гранітів» входить до складу Регіонального ландшафтного парку «Богуславль». Територія представлена виходами гранітів в каньйоні р.Рось. Територія не засмічена  і знаходиться в гарному природному стані, не зважаючи на розміщення в центрі міста. Очевидно баланс між рекреацією і охороною природи досягнутий саме завдяки тому, що частина території РЛП «Богуславль» дуже добре благоустроєна і тому відпочиваючі зосереджуються саме тут.

Необхідно провести додаткові дослідження рослинності, ліхенобіоти та малакофауни урочища.

Фото



Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind