Ботанічний сад загальнодержавного значення НАУ

Район:

Оголошений Постановою Р.М. УРСР від 13.02.89р.№53. Місце розташування: Голосіївський район. Землекористувачем є Національний аграрний університет. Площа – 53 га.

Найбільшу площу займають насадження дерев і кущів – 36,62 га (69,1%). Значну площу займають розсадники, маточні плантації, сади та інші ділянки наукового, навчально-виробничого призначення, а також будівлі, господарські ділянки, дороги тощо. Вік переважної більшості дерев у насадженнях не перевищує 70 років, а у віці 60-70 років знаходиться 32,7% дерев. Під наметом в структурі насаджень Ботанічного саду значне місце займає підріст та підлісок, що складаються з окремих деревних видів. У складі підросту основне місце займає самосів граба звичайного, в’яза шорсткого, робінії псевдоакації, кленів гостролистого та ясенелистого, липи дрібнолистої, горіхів. Підлісок в основному представлено бузиною чорною, іноді в його складі зустрічаються глід, ліщина, крушина ламка. У більшій частині лісопаркових насаджень підлісок утворює рідкий або надзвичайно рідкий ярус (до сотні кущів на 1 га), але місцями бузина чорна створює досить густі зарості висотою до 3-4 м.

За даними інвентаризації, проведеної у 2006 р., колекція деревних рослин відкритого ґрунту Ботанічного саду нараховує 341 вид, 104 культивари і 14 гібридів, які належать до 139 родів та 59 родин. Колекція закритого ґрунту представлена 149 видами, 20 культиварами та 8 гібридами, які належать до 120 родів і 54 родин.

Видовий склад трав’яного покриву налічує 186 видів рослин, що належать до 4 відділів і 39 родин квіткових рослин, серед яких 5 видів відділу мохоподібних, 1 – хвощеподібних, 4 – папоротеподібних та 176 – квіткових. З квіткових рослин 54 види належать до класу однодольних і 122 види – дводольних. Співвідношення між родинами і класами у Ботанічному саду не є типовим для фітоценозів Голосіївського лісу, до якого він прилягає, а співвідношення чисельності однодольних й дводольних становить 1:2,3, що свідчить про певну антропогенну трансформацію покриву.
Трав’яний покрив ділянок, що знаходиться під наметом інтродуцентів з відділу голонасінних, нажаль характеризується випаданням більшості видів, характерних для свіжих дібров, за винятком таких тіньовитривалих рослин: копитняка європейського (Asarum europaeum L.), барвінка малого (Vinca minor L.), розхідника звичайного (Glechoma hederaceae L.), що створюють невеликі синузії в освітленіших місцях.

Таким чином, на території Ботанічного саду НАУ визначено не менш як 879 видів та різновидів рослин, а саме: деревних – 521, трав’янистих – 186, у колекції закритого ґрунту – 172.

Крім того, на навчально-дослідному полі „Плодоовочевий сад“ кафедри садівництва вирощується близько 30 видів та 230 сортів плодових і ягідних культур. На колекційній ділянці кафедри овочівництва нараховується близько 25 видів та 100 сортів сільськогосподарських культур. Колекція медоносних трав’янистих рослин кафедри бджільництва складається з 22 видів. Науково- виробничим фітоцентром „Голосієво“ створено колекцію із 120 видів лікарських й декоративних рослин та близько 15 видів кормових трав. У колекційному відділенні лісового навчально-дослідного розсадника кафедри лісових культур налічується близько 100 таксонів дерев і кущів.

(Джерело: Колесніченко О.В., Слюсар С.І. Історія створення, сучасний стан та перспективи розвитку Ботанічного саду Національного аграрного університету.)

 

Оноволено:

Новини Київщини

FeedWind

Новини України

FeedWind