Ліс ім. С. Бандери

Усього лісу ми ж іще не дослідили за браком часу (усього два роки) і через значні розміри ділянки. Оглянули дві ділянки. Перша з них розташована в кв. 62 Семенівського лісництва Семенівського держлісгоспу Чернігівської області. Це березово-сосновий ліс конвалієвий, на місці вирубки був сосново-дубовий.

Ділянка березово-соснового лісу конвалієвого. Ґрунти – дерново – слабкопідзолисті, сірі лісові. Площа – близько 15 га.

Перший ярус утворює береза бородавчаста та сосна звичайна з зімкненістю крон – 0,5. Також трапляється дуб звичайний. Заввишки близько 24 м.

У підліску переважає ліщина звичайна (зімкненість 0,2).

У підрості виявлені Picea abies (L.) H. Karst., Acer platanoides L., Rúbus idáeus L. Також трапляється Viburnum opulus L.

Травний ярус не густий. Проективне покриття 40%. Домінант – Convallaria majalis L. (35%), покриття 5% – Pteridium aquilinum (L.) Kuhn. Решта видів поодинокі. Зокрема Rubus caesius L., Lathyrus vernus (L.) Bernh., Lathyrus niger (L.) Bernh., Trientális europaéa L., Knáutia arvénsis (L.) Coult., Veronica chamaedrys L., Polygonatum odoratum (Mill.) Druce, Dryopteris filix-mas (L.) Schott., Betonica officinalis L., Achillea millefolium L.
Із рідкісних рослин виявлено: Neottia nidus-avis (L.) Pich., Primula veris L., Iris aphylla L., Carex brizoides Juslen., Campanula persicifolia L., Digitalis grandiflora Mill., Potentilla alba L., Pulmonaria angustifolia L., Botrychium lunaria (L.) Sw., Epipactis helleborine (L.) Crantz., Lilium martagon L., Platanthera bifolia (L.) Rich., Platanthera chlorantha (L.) Rich., Lycopodium annotinum L., Diphasiastrum complanatum (L.) Holub.

Neottia nidus-avis (L.) Pich. – Гніздівка звичайна
У Польщі гніздівка звичайна як вид внесена до Списку видів, що знаходяться під суворою охороною, вид занесений до Червоної книги України і Брянської області, у Білорусі занесений до списку видів, потребуючих профілактичної охорони.
На зміну чисельності негативно впливає рубка лісу
Виявлено 31.05. 2014 рослину. Кількість генеративних рослин – 8. Щільність 3-4 особини на 1м2.

Botrychium lunaria (L.) Sw. – гронянка півмісяцева
Рідкісний голарктичний вид із диз’юнктивним ареалом. Має слабку конкурентоспроможність, погано переносить різке освітлення після вирубки лісу й випасу худоби. Занесений до Червоних книг України та Брянської області, у Білорусі – у Список видів, потребуючих профілактичної охорони.
Виявлено 31 травня 2014 року популяцію з 38 рослин. Висота рослини до 15 сантиметрів. Відстань між рослинами 2-50 сантиметрів.

Iris aphylla (L.) – півники угорські (безлисті)
Вид на межі ареалу. У Чернігівській області відомо лише одне місцезростання – у Козелецькому районі.
Нами виявлено 4 популяції. У середньому кількість рослин на популяцію – 10. 2 рослини – генеративні.

Prímula véris L. – примула весняна
В Україні охороняється на регіональному рівні. Фактором ризику є заготівля
рослини як лікарського засобу від застуди.
Популяцію виявлено біля Iris aphylla. S – 2 м2. Всі рослини квітуючі.

Carex brizoides Juslen – осока трясучкоподiбна
Охороняється на регіональному рівні. Популяцій декілька, вони розсіяні по площі всього урочища. Рослини квітуючі.
Фактори ризику – скошення, заготівля для виготовлення подушок.

Campanula persicifolia L. – дзвоники персиколисті
Охороняється на регіональному рівні. Виявлено 3 популяції. Загальна кількість рослин – 17. Фактор ризику – зрізання на букети.

Digitalis grandiflora Mill. – наперстянка великоквіткова
У Польщі занесена до Списку видів, потребуючих особливої охорони, у Білорусі – до Червоної книги (1981), а тепер – у Список видів, потребуючих профілактичної охорони. В Україні охороняється на регіональному рівні. Виявлено 48 рослин: 10 із яких знаходяться у вегетативному стані.

Potentilla alba L. – перстач білий
У ряді країн Європи (наприклад, у Німеччині) рослина знаходиться під загрозою зникнення. Занесена в регіональні Червоні книги, зокрема, у Червону книгу Московської, Рязанської, Липецької та інших областей. В Україні охороняється на регіональному рівні.
Масові популяції по всьому лісу.
Фактор ризику – збір лікарської сировини.

Pulmonaria angustifolia L. – медуниця вузьколиста
Охороняється на регіональному рівні. Виявлено 1 популяцію, кількість рослин – 12. Фактор ризику – збір сировини як лікарської.

Epipactis helleborine (L.) Crantz – коручка чемерникоподібна
Занесена до Конвенції СІТЕС, Список видів, потребуючих суворої охорони, Червоні книги України, Польщі, Брянської області, в Білорусі – до Списку видів, потребуючих профілактичної охорони.
Виявлено одну популяцію із загальною кількістю рослин – 23.
Фактор ризику – порушення екотопів.

Lilium martagon L. – лілія лісова
Занесена до Червоних книг України, Білорусі та Брянської області. В Польщі включена до Списку видів, які знаходяться під суворою охороною.
Виявлено розсіяну популяцію на місці дворічної вирубки. Кількість – 27 особин. 26 у генеративному стані.
Фактори ризику – антропогенні навантаження, викопування цибулин, а також заміна листяних порід на хвойні, що спостерігається в нашому випадку.

Platanthera bifolia (L.) Rich. – любка дволиста
Занесена до додатку ІІ Конвенції СІТЕС, Червоної книги України, Брянської області. У Білорусі внесена в Список видів, потребуючих профілактичної охорони, у Польщі – у Список видів, потребуючих суворої охорони.
Виявлено 3 рослини, серед яких 1 – генеративна.
Фактори ризику – рубка, рекреаційні навантаження, заготівля бульб.

Platanthera chlorantha (Cust.) Rchb. – Любка зеленоквіткова
Занесена до додатку ІІ СІТЕС. У Польщі вид занесений до Списку видів, охоплених суворою охороною, в Україні, Білорусі й Брянській області – до Червоної книг.
Виявлено 17 рослин, 6 із яких у генеративному стані. Фактори ризику – рубки.

Diphasiastrum complanatum (L.) Holub – зелениця сплюснута
Занесений до Червоних книг України (рідкісний статус), Брянської області, до Списку видів, охоплених суворою охороною, Польщі.
Виявлено 05.04.2015 популяцію площею 15 м2. Зростає поруч із плауном річним.
Фактори ризику – збір і продаж рослин, знищення природного середовища.

Lycopodium annotinum L. – плаун річний
Занесений до Червоної книги України, до Списку рослин, охоплених суворою охороною, Польщі.
Виявлено 05.04.2015 поряд із зеленицею сплюснутою, а також в інших місцях (6 локалітетів).
Фактори ризику – заготівля як лікарської сировини, вирубка середовища існування.

Опис ділянки лісу сосново-березового. Кв. 71, 72, 66 (поруч із 62), 67.
Деревний ярус представлений Pinus sylvestris (65%), Betula pendula (30%, подеколи домінант). Одиничні дуби і клени. Вік дерев – 40-50 років. Висота – 26-30 м. Зімкненість крон – 0,3-0,4. У чагарниковому ярусі – Rubus idaeus. У трав’яному ярусі виявлено Pteridium aquilinum, Pýrola rotundifólia, Fragaria vesca, Pleurozium schreberi.

Pulsatilla patens (L.) Mill. s. l. – сон розкритий
Занесений до Бернської конвенції, Червоних книг України та Брянської області, Польщі (під загрозою зникнення), у Білорусі – у Список видів, потребуючих профілактичної охорони.
Виявлено 64 генеративні рослини.

Фактори ризику – збір квітуючих рослин, викопування з метою перенесення на присадові ділянки.

Популяції рідкісних рослин виявлені і досліджувалися з 3 травня по 11 червня 2014 р. 12 травня 2014 року почалися масові вирубки лісу, зокрема реліктової хвої та дубів, унаслідок чого всі знайдені популяції созологічно цінних рослин знаходяться під ризиком прямого знищення або зникнення екосистеми. Зокрема, зникли 2 популяції примули весняної, 2 – ірисів угорських, перстач білий.

Задля збереження дуже цінного виду Iris aphylla одну з популяцій – кількість 16 рослин – було перенесено до урочища Пасіки.

Отже, в урочищі Великий бір виявлено 9 червонокнижні рослини та 7 регіонально рідкісних. Созологічна оцінка описаної ділянки перед вирубкою лісгоспом не проводилася. Всі рослини перебувають у факторі ризику через масові рубки «експлуатаційного» лісу (інженер з охорони лісу Волк М.М.). Динаміка цих популяцій буде досліджуватися і надалі.

Картосхема розташування созологічно цінних видів рослин урочища Великий бір, який постраждав від вирубок

Безымянный
Безымянный1

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *