1. Заповідне урочище “Радомська дача”

«Радомська дача» – це досить великий лісовий масив з різноманітними умовами й видовим складом рослинності. Поміщаємо детальний опис у частині роботи, присвяченій широколистяним лісам через те, що наші знахідки рідкісних рослин були зроблені переважно саме на таких ділянках.

Лісовий масив «Радомська дача» має загальну площу біля 3,5 тис. га. На півдні межує з с. Рибинськ та Журавлина Буда, на заході – з с. Новоселівка та Майбутнє, на півночі – з заболоченим руслом р. Слот. Територія належить до Радомського лісництва Семенівського держлісгоспу. Частина масиву (2317,6 га, кв. 46-88) є заповідним урочищем «Радомська дача». Лісова рослинність Радомської дачі досить різноманітна. Тут поширені грабово-дубові, дубово-соснові, соснові та вільхові ліси різного ступеня зволоження – як заболочені так і незаболочені.

В північній частині масиву переважають дубово-соснові та соснові ліси, в південній – дубові, грабово-дубові, незаболочені вільхові. Ці дві частини розділені смугою заболоченого вільшняку.

Для лісової рослинності характерне поєднання угруповань, властивих лісовій зоні з угрупованнями, характерними для лісостепової зони. Описи з Радомської дачі відрізняються відсутністю або низькою частотою трапляння деяких слабо ацидофільних видів Oxalis acetosella, Luzula pilosa, Anemone nemorosa, а також Isoprum thalictroides та Hepatica nobilis, які мають значну частоту трапляння на більшій частині ареалу асоціації. Majanthemum bifolium і Sorbus aucuparia трапляються часто.

На території заповідного урочища виявлено 172 види судинних рослин. В цілому на території лісового урочища виявлено 1 вид занесений до додатку Бернської конвенції – Pulsatilla patens (спорадично в північній частині масиву), 9 видів Червоної книги України (Diphasiastrum complanatum, Lycopodium annotinum (спорадично, в кв. 61, 54, 55 утворює куртини площею від 10 до 100 кв. м.), Lilium martagon, Allium ursinum (домінує на вікових ділянках дубового та осиково-дубового лісу площею 3 га в кв. 71, 79), Dactylorhiza incarnata, Neottia nidus-avis (поодинокі місцезнаходження, кв. 61, 86-88), Epipactis atrorubens, Pulsatilla nigricans (за усним повідомленням лісника М. З. Єрмоленка, зрідка трапляється на узліссях і галявинах дубово-соснових лісів у північній частині масиву, за межами заповідного урочища), Epipactis helleborine (поодинокі місцезнаходження, кв. 61,88), 10 регіонально-рідкісних видів: Anemone nemorosa (весняні синузії на площі понад 1 га, кв. 86, 87), Gymnocarpium dryopteris (поодинокі місцезнаходження, кв. 79-81), Matteuccia struthiopteris (вільшняк у північній частині масиву), Oxycoccus palustris, Carex brisoides, Potentilla alba, Polemonium caeruleum (поодиноке місцезнаходження, кв. 63), Dryopteris cristata (спорадично на вільхових «п’єдесталах» в заболоченому вільшняку), Gentiana pneumonanthe (на пустищній луці з краю лісу неподалік від кв. стовпа 49/52), Platanthera bifolia.

Нами в 2014 році весною й літом проводилися дослідження в кв. 67, 72, 76, 79, 62, 63, 68. У кв. 72, 67, 79 (грабово-дубові ліси) знайдені популяції Allium ursinum.

У кв. 72, 67 рослина є домінантом, займаючи площу в 3 га, у кв. 79 – невеликі куртини діаметром у 5-10 м. Перший ярус на описуваних ділянках утворений Quercus robur (35-40%), Carpinus betulus (60-65%). Вік дерев – до 80-100 років. Зімкненість крон – 40%. 2й ярус і ярус чагарників як такі відсутні. В підліску ростуть ті ж Quercus robur, Carpinus betulus. Покриття трав’яного ярусу – 0,85. Крім Allium ursinum трапляються Aegopodium podagraria, Carex pilosa, Lathraea squamaria, Anemone ranunculoides. На цій же ділянці знайдено Corydalis intermedia (регіонально рідкісна рослина Сумської обл.). 16.05.2014 знайдено 17 генеративних і 12 неквітуючих рослин.
15-16 серпня 2014 року оглянуто ділянку біля західного краю лісу (кв. 68, біля с. Майбутнє). Це ділянка лісу дубово-соснового, віком 80-150 років. Висота першого ярусу – 30-40 м. Другий ярус – Quercus robur, Betula pendula, у підрості – Pinus sylvestris. Чагарниковий ярус – Rubus idaeus. Щодо проективного покриття ярусів навести точні дані неможливо, оскільки ліс на ділянці під час огляду 30 червня 2014 року знайдений вирубаним Семенівським лісгоспом під приводом санітарник рубок (всохлі сосни). У трав’яному ярусі – Campanula glomerata, Campanula persifolia, Platanthera bifolia, Fragaria vesca, Epipactis helleborine, Monotropa uniflora, Vaccinium myrtillus, Phallus impudicus, Leccinum alaskanum, Pteridium aquillinum, Asarum europaeum, Convallaria majalis, Anemone ranunculoides.

Campanula glomerata. Занесено до списків регіонально рідкісних рослин Дніпропетровської, Донецької, Одеської, Луганської. У пошуках зустрілася лише раз. Розкидана популяція з середньою відстанню між рослинами – 0,75 м. Зростає на освітленій ділянці (за межами вирубки) з проективним покриттям дерев – 15%. Кількість квітуючих рослин 17 особин.

Campanula persifolia. Зростає поряд з С. glomerata. Кількість квітуючих рослин 14.

Platanthera bifоlia. Зростає на вирубках. Кількість рослин – 7. Усі у вегетативному стані. Вирубки негативно позначилися на зовнішньому вигляді рослин. Листя пожовкле. Уважаємо, що популяції загрожує зникнення.
Epipactis heleborine. За 5-6 м на захід від вирубок. 6 рослин у вегетативному стані. Середня відстань між рослинами – 1,5 м.

Monotropa uniflora. Розкидана популяція з угрупованнями по 1-7 особин. Загальна кількість обрахованих на ділянці особин – 58. Усі рослини перебували у вегетативному стані.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *