Лісгоспи незаконно використовують землі нацпарків

Національний екологічний центр України звернувся у Державне агентство земельних ресурсів України, Державну екологічну інспекцію України, Генеральну прокуратуру України та Державну фінансову інспекцію України з проханням нарахувати збитки лісгоспам, які вже кілька років незаконно використовують землі національних природних парків.

Протягом грудня 2009 року була прийнята низка Указів Президента України про створення нових установ природно-заповідного фонду. Серед них – Указ Президента від 11 грудня 2009 року N 1036/2009 “Про створення національного природного парку “Кременецькі гори”; від 11 грудня 2009 року N 1039/2009 “Про створення національного природного парку “Дермансько-Острозький”; від 11 грудня 2009 року N 1047/2009 “Про створення національного природного парку “Слобожанський”; 3 лютого 2010 року N 96/2010 “Про створення національного природного парку “Дністровський каньйон”; від 16 грудня 2009 року N 1057/2009 Про створення національного природного парку “Кармелюкове Поділля”; від 11 грудня 2009 року N 1038/2009 Про створення природного заповідника “Древлянський”. Кожен з Указів зазначає, які саме землі яких користувачів погоджені до включення у нацпарки та у склад природного заповідника в установленому порядку, та включаються до їх складу з вилученням у користувачів і наданням новоствореним установам.

Зазначені Укази доручають Кабінету Міністрів України забезпечити вирішення питання щодо утворення адміністрації новостворених установ та їх належного функціонування; затвердження у тримісячний строк у встановленому порядку Положень про національні природні парки та заповідник; розроблення протягом 2009-2010 років та затвердження в установленому порядку Проектів організації території новостворених установ; підготовку протягом 2010 року матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питань щодо вилучення та надання у постійне користування новостворених установ земель, установлення меж установ в натурі; розроблення протягом 2010-2011 років проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території національного природного парку, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками.

Проте частина землекористувачів, які мали передати ділянки у постійне користування новоствореним установам природно-заповідного фонду, відмовляються передавати ділянки досі. Ними є низка лісогосподарських підприємств, що працюють у системі Держлісагенства. Зокрема це Державне підприємство “Кременецьке лісове господарство” – 2810 га; Державне підприємство “Острозький лісгосп” – 497 га; Державне підприємство “Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство “Острозький держспецлісгосп” – 258 га; Державне підприємство “Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство “Здолбунівський держспецлісгосп” – 647,5 га; Державне підприємство “Гутянське лісове господарство” – 5244 га; Державне підприємство “Бучацьке лісове господарство” – 2429,4 га; Державне підприємство “Чортківське лісове господарство” – 1706,7 га; Державне підприємство “Чечельницький лісгосп” – 16518 га; Державне підприємство “Народицький спецлісгосп” – 16823 га. Аналогічно, відмовляють у передачі земель і деякі лісогосподарські підприємства Мінагрополітики, зокрема ДП «Народицький лісгосп агропромислового комплексу» – 57,7 га і Косівський Міжгосподарський лісгосп (не погодив включення 873,7 га земель до НПП «Гуцульщина», створеного ще Указом Президента від 14 травня 2002 року N 456/2002 Про створення національного природного парку “Гуцульщина”). Загальна площа таких земель становить 47337,3 га.

Статті 51-53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачають процедуру створення нових установ природно-заповідного фонду. Після зібрання відповідного пакету погоджень землекористувачів (зокрема такі погодження перед створенням вказаних вище установ були зібрані з усіх перелічених лісгоспів) приймається рішення про створення установи. У випадку із національними природними парками і природними заповідниками, таким рішенням є Указ Президента України. Таким чином, Указ є остаточним рішенням про створення установи природно-заповідного фонду на конкретних територіях, після чого відбувається завершення робіт по його створенням, в т.ч. оформлення документації на право користування земельними ділянками адміністрації установи. Проте ділянка вже оголошена національним парком або природним заповідником, погоджена, має визначену площу і жодних інших рішень щодо неї не приймається.

Таким чином, експерти Національного екологічного центру України дійшли висновку, що 10 лісогосподарських підприємств, починаючи з грудня 2009 року (а ДП «Косівський Міжгосподарський лісгосп» – з 2002 року), здійснюють господарську діяльність на територіях зазначеної вище площі зі складу вказаних національних парків і природного заповідника. Така господарська діяльність не погоджена з адміністраціями даних установ природно-заповідного фонду, не погоджена з Міністерства екології та природних ресурсів України і використовує бюджетні кошти на землях, які не належать лісгоспам, що варто розглядати як корупційну діяльність.

У своєму зверненні до контролюючих органів, НЕЦУ просить провести перевірку, в ході якої виявити, яка господарська діяльність проводилась без погодження з дирекціями установ природно-заповідного фонду та Міністерства екології та природних ресурсів України на ділянках названих вище лісогосподарських підприємств, що включені названими нами Указами Президента України до складу національних природних парків та природного заповідника «Древлянський», та нарахувати збитки, нанесені такою діяльністю територіям природно-заповідного фонду.

Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *