Незаконне будівництво звіроферми обговорюється на обласному рівні

28 жовтня 2014 року в Дніпропетровську приступила до роботи спеціальна робоча група з аналізу екологічних та соціальних наслідків будівництва звіроферми в Шульгівці. Робоча група була створена розпорядженням голови обласної державної адміністрації після акції протесту «НІ будівництву звіроферми в Шульгівці». До її складу увійшли представники державних контролюючих органів, місцевої влади, громадських екологічних організацій. На думку екологічної організації «Голос Природи», створення робочої групи є першим позитивним результатом організованого суспільного протистояння. В ході першого засідання були виявлені серйозні порушення процедури купівлі землі забудовником, а також ряд фактів, що свідчать про незаконну діяльність органів влади та корупцію. Розгляд питань, пов’язаних з безпекою технології виробництва, екологічними та соціальними ризиками, перенесено на наступне засідання через неготовність забудовника надати робочій групі необхідну технічну документацію.

Нова влада опинилась «між молотом і ковадлом»

Виступ жителів Шульгівки проти будівництва звіроферми поставив керівництво Дніпропетровської області в складну ситуацію. З одного боку, новій владі необхідно демонструвати боротьбу з корупцією, процес розвитку демократії та будівництва правової держави, з іншого боку, чиновники і депутати явно не хочуть сваритися з крупним агробізнесом. Обережність влади простежується з перших кроків зі створення робочої групи: учасники засідання не змогли ознайомитися з оригіналом розпорядження губернатора, а також з проектною документацією забудовника; головою робочої групи призначено не співробітника адміністрації, а представника громадської ради департаменту екології; на засіданні були відсутні представники прокуратури, а також фахівці, які можуть прокоментувати допустимість створення небезпечного виробництва в зоні підтоплення. Голова робочої групи, Капоровський Олександр, запевнив членів робочої групи, що всі зауваження щодо створення робочої групи та пропозиції щодо ефективності її роботи будуть враховані до наступного засідання. На думку організації «Голос Природи», несерйозне ставлення влади до ідеї створення робочої групи може стати причиною нових акцій протесту.

Незаконне будівництво звіроферми обговорюється на обласному рівні

Робоча група розгляне наступні питання

Перш ніж зробити висновок щодо доцільності будівництва звіроферми в с. Шульгівка, члени робочої групи детально розглянуть наступні питання:

  • побиття активістів під час мирної акції протесту в селі Шульгівка та нездатність органів влади забезпечити охорону порядку;
  • законність виділення землі під будівництво звіроферми;
  • використання землі власником за цільовим призначенням;
  • стан процесу реалізації проектів національного парку «Орільський» та регіонального ландшафтного парку «Петриківський»;
  • наявність або стан розроблення генерального плану розвитку Петриківського району;
  • наявність у ТОВ «ВБК» Агропромінвест» професійного та практичного досвіду в сфері тваринництва;
  • розгляд технологічного процесу вирощування норки з метою його корекції та зменшення негативного впливу на навколишнє середовище;
  • екологічні та соціальні наслідки будівництва звіроферми.

Виступ представників влади Петриківського району шокувало присутніх

Перше засідання робочої групи пролило світло на історію просування проекту будівництва звіроферми і допомогло виявити ряд істотних порушень. Дискусія почалася з обговорення питання про законність виділення землі. Виявилося, що забудовник незаконно скупив у фізичних осіб землю, яка була виділена їм для ведення особистого сільського господарства. Про те, як в сучасних умовах можна купити землю в обхід законодавства, зі знанням деталей і тонкощів цих схем методично розповів головний архітектор Петриківського району, Омельченко Андрій Іванович. Ймовірно, агробізнес довгий час успішно користувався цими рекомендаціями, однак в Шульгівці ця схема не спрацювала через протест мешканців. Другим питанням, яке обговорювалося, став процес узгодження будівництва з місцевим населенням. Цей процес яскраво змалювала заступник глави Петриківської районної ради, Можна Лідія Іванівна. З’ясувалося, що керівництво Петриківського району винесло на громадське обговорення план будівництва, який перед цим не був схвалений обласною містобудівною радою. Документацію розглядали в області, виявили серйозні недоліки і відправили на доопрацювання. Питання про те, на якій підставі недопрацьований документ був виставлений Петриківської владою на громадське обговорення, залишився без відповіді. Найбільше здивування у членів робочої групи викликала розповідь про те, що місцева влада Шульгівки в особі сільського голови та депутатів ходила по домівках жителів і збирала підписи на підтримку будівництва звіроферми. Таку діяльність зазвичай ведуть громадські організації та ініціативні групи, або безпосередньо забудовник, але не органи влади. Використання адміністративного ресурсу для просування бізнес-проектів наштовхує на думки про наявність корупційних відносин між органами влади та керівництвом звіроферми.

Доля національного заповідника «Орільський» знаходиться в руках чиновників та бізнесу

Адміністративна реформа 2012 року, скорочення і скасування контролюючих державних органів, розвал Міністерства охорони навколишнього середовища, а також заборона проведення контролюючих перевірок без дозволу Кабінету Міністрів (ст. 31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік») створили сприятливі умови для ігнорування природоохоронного законодавства та санітарних норм агропромисловим бізнесом, просування екологічно небезпечного виробництва, захоплення земель природно-заповідного фонду. Присутні на засіданні робочої групи представники науки висловили свою стурбованість тим, що звіроферму збираються будувати на землях, зарезервованих під створення національного заповідника «Орільський». В минулому вченими була проведена титанічна робота з пошуку земель придатних для створення заповідників, у Дніпропетровській області. Відповідно до директив Євросоюзу, для забезпечення безпечного існування людей, а також відновлення рослинного і тваринного світу, в кожній області територія заповідників повинна становити не менше 10,75% від загальної площі. Деякі європейські країни резервують для заповідників до 20-25% своїх земель. В Україні на таких територіях не можна вести промислову діяльність, дозволено тільки особисте сільське господарство і дрібне підприємництво. Люди, які проживають на території заповідних земель, мають податкові пільги, однак багато громадян навіть не знають про це. В Дніпропетровській області вкрай складно було знайти землі, на яких збереглися рослини і тварини, занесені до Червоної книги і Зеленої книги, оскільки більша частина територій розорана або знищена промисловістю і агробізнесом. З великими труднощами вченими було знайдено і зарезервовано 8% земель під створення національних та регіональних заповідників, з яких на даний момент лише на 2% створені заповідні об’єкти. Решта земель чекає, коли чиновники і депутати Дніпропетровської області припинять саботувати природоохоронну та екологічну діяльність. Організація «Голос природи» обурена тим, що агробізнес під виглядом створення нових робочих місць намагається захопити заповідні землі. Дивно, що навіть при такому високому рівні розвитку виробництва та промислового навантаження в Дніпропетровській області чиновники і депутати заявляють про необхідність створення нових робочих місць. Організація «Голос Природи» вважає, що проблема низького добробуту сільського населення полягає не в нестачі звіроферм, а у відсутності програм, спрямованих на підтримку дрібного та середнього фермерства, в несправедливому розподілі валового продукту і прибутку, в небажанні власників підприємств платити адекватну зарплату своїм працівникам.

Люстрацію влади в Дніпропетровській області потрібно починати з Петриківського району

«Незаконне будівництво великої звіроферми в селі Шульгівка створило конфлікт, який вийшов за межі Дніпропетровської області, оскільки мова йде не тільки про безпеку жителів маленького села, а й про необхідність врятувати національний заповідник «Орільський», – заявив Євген Колішевський, виконавчий директор екологічної організації «Голос Природи». – «В ході роботи спеціальної комісії ми змогли побачити, як працюють корупційні механізми, що дозволяють захоплювати заповідні землі. Нам вдалося зрозуміти причини, з яких у Петриківському районі гальмується робота зі створення заповідників, погодження паспорта Блакитного озера, дослідження причин отруєння дітей водою з колодязів в селі Єлизаветівка, фіксування несанкціонованих поховань промислових відходів птахофабрик і свиноферм, а також з боротьби з іншими екологічними злочинами».

Євген Колішевський
виконавчий директор
громадської екологічної організації «Голос Природи»
Контактні телефони:
8 (05692) 67439 / 8067 6811316

This entry was posted in Новини and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *