До круглого столу 05.10.2009

На скільки нам відомо вилов дельфінів на території українського моря заборонено. Можливо виловлювати тільки хворих дельфінів, яких забороняється використовувати у комерційних цілях. Але нові дельфінарії, які з’являються у сухопутних містах України є саме комерційними проектами.

Яким чином дельфінарії допомагають зберегти і так вже рідкісні види тварин вже на світовому рівні? З кожним роком зменшуються популяції вільних морських тварин завдяки вилову та використанням їх у дельфінаріях.

Багато видів диких твраин та рослин знаходяться піл  загрозю зникнення, і при цьому, одним з основних факторів, що загрожує їм знищенням є міжнародна торгівля. Тому ввезення таких тварин і рослин на територію України і їх вивіз за її межі регулюється спеціальними правидами, врегульованими міжнародними угодами та законодавством України.  Із законодавства у цій сфері найважливішим документом є Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що знаходяться під загрозою зникнення (СІТЕС).

Згідно з вимогами конвенції, якщо  фізична чи юридична особа збирається перевозити через кордон об’єкти дикої  флори та фауни з числа видів, що  підпадають під  її дію, вона повинна оформити відповідний дозвіл СІТЕС.

В Україні, за виконання конвенції СІТЕС відповідає Мінприроди України, що  оформляє  дозволи та сертифікати СІТЕС на всі види крім осетрових риб, та Державний комітет рибного господарства, що  оформляє дозволи наосетрових  та продукти, виготовлені з них.

Скільки і на які тварини, та на яких підставах були видані дані документи, якщо вони оформлялися?

Нам здається, що цей процес дуже погано контролюється. Ми просимо Вас посилити контроль за ввезенням та виловом рідкісних тварин, особливо для використання у таких публічних, у комерційних проектах.

Дельфінарії зовсім не є центрами екологічного виховання, оскільки сприяють скороченню чисельності морських ссавців та прививають населенню думку, що дельфіни – мешканці дельфінаріїв а не моря.